Ekmek Fiyatları Az Önce Güncellendi: 81 İlde 200 Gram Ekmek 15 TL Oldu!

Paylaşım Tarihi :

Kütahya'da yaşayan vatandaşlar, son haberlere göre ekmeğe yapılan zam nedeniyle endişeli. 3 TL'lik artışa tepki gösteren halk, yetkililere seslenerek zammın gözden geçirilmesini ve geri çekilmesini istiyor.

Çarşı Ekmeğinin Yeni Gramajı ve Fiyat Artışı

Çarşı ekmeğinin gramajı 210 gramdan 250 grama çıkarılınca fiyatında meydana gelen 3 TL'lik artış, vatandaşları olumsuz etkiledi. Bu duruma tepki gösteren halk, una, elektriğe veya doğal gaza yapılan zam olmamasına rağmen ekmek fiyatlarına yapılan artışın anlamsız olduğunu savunuyor.

Kütahya'da Ekmeğe Karşı Tepkiler

Kütahya'da çarşı ekmeğinin gramı 210'dan 250 grama, fiyatı da 7 TL'den 10 TL'ye çıkartıldı. Vatandaşlar, "Una, elektriğe ve doğalgaza zam yok, ekmek niye zamlanıyor?" diyerek yetkililere tepki gösteriyor.

Fiyat Artışları Diğer Fırın Ürünlerini de Etkiledi

Kütahya'da son zamlarla birlikte simit 10 TL, poğaça çeşitleri 15 TL ve sade pide ise 20 TL oldu. Yeni fiyatları kabul etmeyen vatandaşlar, zammın gereksiz olduğunu belirterek, kararın gözden geçirilmesi ve zammın geri çekilmesi çağrısında bulunuyor.

Vatandaşların Talepleri

Zam kararına tepki gösteren vatandaşlar, çevre illerden örnekler vererek, "Eskişehir'de 200 gram ekmek 5.50 TL. Kütahya'da 250 gram ekmek 10 TL oldu. Valimiz başta olmak üzere tüm yetkililerden bu zammın gözden geçirilmesini ve derhal geri çekilmesini istiyoruz" diyorlar.

Giderlerdeki Artış ve Zamların Gerekçesi

Öte yandan, bazı illerde artan personel giderleri ve un fiyatlarındaki zamlar, peş peşe gelen zam kararlarının gerekçesi olarak öne çıkıyor. Ankara'da geçtiğimiz haftalarda yaşanan simit fiyatı artışının ardından, vatandaşların tepkisiyle karşılaşan zam kararı iptal edilmiş, ancak güncel fiyatın 12.5 TL olduğu duyurulmuştu.