Hava Durumu Tahminleri ve Uyarılar: 8 İl İçin Sarı Kodlu Uyarı Geçildi!

Paylaşım Tarihi :

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye'nin genelinde hava durumu şu şekildedir:

Parçalı ve Çok Bulutlu

Yurt genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenmektedir. Ayrıca, Akdeniz, İç Anadolu (Çankırı, Sivas ve Kırıkkale hariç), Güneydoğu Anadolu (Siirt hariç), Muğla, Tokat, Dersim, Bingöl, Muş, Elazığ ve Malatya çevrelerinde yağmur ve sağanak yağışlar görüleceği tahmin edilmektedir.

Kuvvetli Yağış Beklenen Bölgeler

Yağışların özellikle Antalya'nın doğusu ve Mersin'in batı ilçelerinde kuvvetli olması beklenmektedir. Ayrıca, sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olaylarına dikkat edilmelidir.

Çığ Tehlikesi Uyarısı

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Bu bölgelerde yaşayanlar, çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır.

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar Durumu

Hava Sıcaklığı

Ülke genelinde hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenmektedir.

Rüzgar Durumu

Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir.

Uyarılar ve Kritik Durumlar

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Antalya'nın doğusu ile Mersin'in batı ilçelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, yıldırım ve yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır.

Sarı Kodla Uyarı Yapılan İller

Ağrı, Artvin, Bitlis, Erzurum, Giresun, Hakkari, Mersin, Kars, Muş, Rize, Trabzon, Van, Şırnak, Ardahan ve Iğdır illerinde sarı kodla uyarı yapılmıştır. Bu illerde yaşayanlar, hava durumu değişikliklerine karşı hazırlıklı olmalıdır.

Çığ Tehlikesi Uyarısı

Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bölgesel Hava Durumu

Marmara Bölgesi

Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu geçeceği tahmin edilmektedir. Sabah saatlerinde batısında yer yer sis ve pus hadisesi beklenmektedir.

  • Edirne: Parçalı ve çok bulutlu, 20°C
  • İstanbul: Parçalı ve az bulutlu, 15°C
  • Kırklareli: Parçalı ve çok bulutlu, 16°C

Bu hava durumu tahminleri MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere dayanmaktadır. Hava durumu değişikliklerine karşı dikkatli olunmalı ve uyarılara riayet edilmelidir.