Martı, Amerika'nın Önde Gelen Yapay Zeka Şirketini Satın Aldı: Teknoloji ve Yenilik Sınırlarını Zorlamaya Devam Edecek

Paylaşım Tarihi :

Türkiye'nin önde gelen mobilite platformu Martı, teknolojisi ve inovasyon kabiliyetlerini geliştirmek için filo optimizasyon çözümlerinde öncü rol oynayan yapay zeka şirketi Zoba Inc.'i satın alarak kapasitesini genişletti.

MIT ve Harvard mezunları tarafından kurulan Zoba, elektrikli mikro-hareketlilik operatörleri için araç konumlandırmasını ve operasyonel görevleri dinamik olarak optimize eden yapay zeka destekli yazılım platformu geliştirmişti. 2022 sonunda Martı ve Zoba arasında gerçekleşen pilot projeler, Zoba'nın algoritmalarının kullanımı sayesinde seyahat hacminde artış ve operasyonel giderlerde azalma gösterdi.

Bu stratejik hamle, Martı'nın ekosistemlerinde verimliliği artırma yolculuğundaki önemli bir adımı temsil ediyor. Zoba'nın gelişmiş taleplendirme ve dinamik sevk modellerinin operasyonlara entegre edilmesiyle, Martı daha güçlü finansal sonuçlar ve yolcular ile sürücülere daha iyi hizmet sunmayı hedefliyor.

Martı Kurucusu Oğuz Alper Öktem satın alma ile ilgili şunları söyledi: "Elektrikli mikro-hareketlilik hizmetlerimizden gelirleri artırmaya ve maliyetleri düşürmeye yönelik çalışmalarımız kapsamında, birkaç optimizasyon sağlayıcısı ile pilot projeler yürüttük. Zoba en iyi sonuçları verdi ve araç erişilebilirliğini artırmak ve saha maliyetlerini azaltmak için bu yapay zeka destekli yazılımı bünyemize katmaktan heyecan duyuyoruz."

Zoba CEO'su Dmitry Kazakov da "Mobilitede dünya liderlerinden Martı'nın platformumuzun potansiyeline inanmış olmasından dolayı heyecanlıyız. Bu ortaklık, teknolojimizi çok daha büyük ölçekte uygulayarak ulaşım ağlarının verimliliğini artırarak pozitif sosyal etki yaratmamıza olanak sağlayacak." şeklinde konuştu.

İşlem, her iki şirketin de sonraki nesil teknolojileri kullanarak daha verimli, erişilebilir ve sürdürülebilir mobilite sistemleri inşa etme yolculuklarına önemli bir adım anlamı taşıyor. Finansal detaylar açıklanmadı.